+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi

İmplant nedir?
Diş implantı veya dental implant; çene kemikleri içerisine yerleştirilen ve kemiğin bu implant çevresinde iyileşerek kendisinden bir parça olarak kabul etmesi amaçlanan, titanyumdan imal edilmiş vida veya kök formunda yapılardır.

İmplant nasıl yapılır? Dental implantlar; cerrahi bir prosedürle çene kemiğinde yapılması planlanan implant için uygun pozisyonda, çapta ve uzunlukta yuvalar açılarak yapılır. İmplant yerleştirilmesi cerrahi bir işlem olduğundan dolayı kullanılan malzemelerin kalitesi ve ortamın sterilizasyon ve hijyen şartlarını sağlaması en önemli kriterlerden birkaçıdır. İmplant cerrahisi için lokal anestezi yani sadece çalışılan bölgenin uyuşturulması yeterlidir.

İmplant tedavisi süresi nedir?

Genelde implant tedaviniz için 1 hafta süre yeterlidir. Ayrıca kendinden eriyebilen dikiş sayesinde 1 günde tedavi yapılabilir ancak bu durumda geçici süre kullanabileceğiniz protez yapılamayacaktır. Tedavinizin ilk aşaması implant tedavisidir, ikinci aşamada ise 3 ile 6 ay arasında implantın kemiğinize kaynaması beklenir ve sonrasında 1 hafta süre içinde implant üstüne gelecek porselenler yapılır.

 Her hastada implant yapılabilir mi? Büyüme gelişme çağını tamamlamış, genel sağlık durumu iyi olan hastalarda kemik yapısı uygunluğu Panaromik Röntgen filmi (X-RAY) ile değerlendirildikten sonra implant uygulanabilir. Şeker, tansiyon veya kalp gibi kronik rahatsızlıklarda hastalığınız kontrol altında ise implant uygulanabilir.

 İmplant uygulanacak bölgede kemik yetersizliği durumlarında neler yapılıyor?

Bazı durumlarda implant uygulanacak bölgede çeşitli nedenler ile uygun miktarda kemik bulunmayabilir. Bu durumda çene cerrahımız tarafından dikkatli bir muayene ve değerlendirme sonrası ilgili bölgede kemik oluşturma işlemleri (ogmentasyon, kemik grefti uygulaması, kemik tozu uygulaması, box tekniği ile ogmentasyon) yapılarak kemik hacmi istenilen boyutlara çıkarılabilir. 

Sinüs Lifting (Sinüs Kaldırma) nedir?
Üst çenede sinüs denilen boşlukların implant için izin vermediği olgularda sinüs boşluğu içerisine kemik grefti/tozu yerleştirilmesi ve bu bölgelerin implant için uygun hale getirilmesi işlemidir. 

Diş çekimi sonrası hemen İmplant yapılabilir mi?
Çoğu durumda implant yapılacak bölgedeki kemik yapısı uygun ise diş çekiminden hemen sonra çok rahat implant yapılabilir. Genelde bu işlem sonrası bölgede kemik tozu ilavesi ile implant desteklenir.

İmplantların markası önemli midir?
Günümüzde kullanımı artığından dolayı çok sayıda implant markası mevcuttur. İmplant firmasının çok uzun süredir piyasada olması bir çok tecrübeyi beraberinde getirmektedir. Firmalar bu tecrübeleri implantlarına yansıtarak implantların en iyi şekilde hizmet etmesini sağlamaktadırlar. Ayrıca implantların ara parçası olarak adlandırılan bir çok farklı amaçlı parçalarında rahat bulunabilmesi o implant için bir avantajdır. İmplant markasının tedaviyi yapan hekimin güvendiği bildiği ve tecrubesinin olduğu kalite belgeli ürünler olması önemlidir.

İmplant Tedavisi Uyutularak yapılır mi?
Sedasyon, Genel Anestezi Doktorumuz tarafından uygulanan genel anestezide olduğu gibi siz uyurken tedavilerinizin yapılma işlemidir. Ancak genel anesteziden farklı olarak tedavi bitiminde hastanede konaklamanız gerekmez ve yan etkileri genel anestezi ile karşılaştırıldığında yok denecek kadar azdır. Sedasyon ile siz uyurken tedavileriniz rahatlıkla yapılır ve uyandığınızda tüm tedaviniz 2-4 saat arası bir sürede tamamlanmış olur.