+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

E-Max

E-Max

E-max kuron bir tam porselen çeşididir. Alt yapı olarak kullanılıp üzerine porselen yapılabildiği gibi, direkt tek parça olarak da yapılabilir.

 E-max kuron/köprü protezi hangi durumlarda uygulanabilir?

E-max kuronlar kesici dişler, köpek dişleri ve küçük azı dişlerinde kaplama yapılması gerektiği durumlarda ve estetik amaçlı olarak kullanılabilir. E-max köprü protezleri ise sadece tek diş eksiklerinde uygulanabilir. Ölçü alamıyorlar benden bu yöntem benim için uygun mudur? E-max ile ölçü ağızda tarama yöntemi ile alınır bu sayede hastamız öğürme yaşamadan tedavi uygulanır.

Zirkonyum kuron ve e-max kuron dışında tam porselen uygulamalar var mıdır?
Diş hekimliğinde bilgisayarla tasarım ve üretim teknolojisinin (CAD-CAM) gelişmesiyle birçok tam porselen materyal geliştirilmiştir.

Zirkonyum kuron ve e-max kuron arasındaki fark nedir?
E-max kuron ve zirkonyum kuron her ikisi de estetik diş hekimliği uygulamalarıdır. E-max kuronların ışık geçirgenlikleri zirkonyum kuronlara göre daha fazla olduğudan E-max kuron uygulanan durumlarda daha doğal ve estetik bir görüntü elde edilir. Zirkonyum kuronlar ise E-max kuronlara göre daha dayanıklıdır. Birden fazla diş eksikliğinin olduğu durumlarda E-max köprü protezleri kırılganlıkları nedeniyle uygulanamadığından zirkonyum köprü protezleri uygulanır.

Neden zirkonyum/e-max protezler, metal destekli porselen protezlerden daha iyi bir estetik görünüme sahiptir?
Rutinde uygulanan porselen kuron/köprü protezlerinin alt yapısı gri renkte bir metal alaşımıdır. Bu metal destekli porselen kuron/köprü protezleri özellikle ön bölge dişlerinde uygulandıklarında dişeti bölgesinde gri bir yansıma yaratırlar. Diş eti grileşmiş gibi görünür. Bu görüntünün sebebi porselen kaplamaların alt yapısında bulunan metal alaşımının zamanla diş eti bölgesinde çözünerek birikmesidir. Ayrıca alt yapının metal olması sebebiyle porselenin ışık geçirgenliği azalır ve bu restorasyonlar (kaplamalar) donuk mat bir renkte görünür. Bu estetik problemlerden dolayı son yıllarda zirkonyum/e-max kuron/köprü protezlerinin kullanımı artmıştır. Tam porselen protezlerde kaplamalar altyapı olmadan tamamen porselen materyalinden yapılabildiği gibi beyaz renkte bir altyapı kullanılarak da yapılabilir. Ayrıca tam porselen restorasyonların ışık geçirgenliği doğal diş minesine çok yakın olduğu için daha doğal ve estetik bir görüntü oluştururlar.

Metal allerjisi bulunan bireylerde zirkonyum/e-max protezler kullanılabilir mi?
Metal allerjisi bulunan bireylerde metal destekli porselen kaplamaların kullanımı allerjik reaksiyonlara sebep olabilir, tam porselen (zirkonyum/ max) kaplamalar bu sorunları ortadan kaldırmaktadır 

Hangi tam porselen sistemin uygulanacağına nasıl karar verilir?
Hastanın detaylı klinik ve radyolojik muayenesi yapılarak en uygun materyal seçiminin ardından estetik uygulamalar başarıyla uygulanır.

Tam porselen kuron/köprü protezlerinin bakımı nasıl yapılır?
Tam porselen sabit protezlerin doğal dişlerde olduğu gibi diş fırçası ve diş macunu kullanılarak rutin bakımı yapılmalıdır. Protezlerin ara yüzeyleri superfloss tip diş ipi ve arayüz fırçası kullanılarak temizlenmelidir. Yıllık rutin diş hekimi kontrolü aksatılmamalıdır.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]