+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

Travma veya diş çürümesi nedeniyle dişinizi mi kaybettiniz? Diş yaptırmayı düşünüyor musunuz? Bu sorulara evet cevabı verdiyseniz, o zaman bu yazı tam size göre.

Diş kaybetmek, kimsenin karşılaşmak istemediği olumsuz bir deneyimdir. Ne yazık ki genellikle travma, derin diş çürükleri ve hatta yaşlılık gibi çeşitli nedenlerle aniden ve beklenmedik bir şekilde bu durum karşınıza çıkabilir. Bir veya daha fazla dişinizi kaybettiyseniz, diş tedavisi yaptırmak yerine sorunu görmezden gelmek isteyebilirsiniz. Fakat asla bu sorunu ihmal etmemelisiniz. Çünkü, eksik dişler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok gizli tehlike oluşturabileceğinden, ihmal etmek akıllıca olmayacaktır.

1. Artan diş çürüğü riski

Eksik bir diş, diş yapınızda doğal olmayan bir boşluk oluşturur. Bu boşluk, küçük gıda parçacıklarının ve bakterilerin saklanabileceği mükemmel bir alan sağlar. Ortaya çıkan etki genellikle komşu dişlerde diş çürümesidir. Diş çürüğü tedavi edilmezse, daha da kötüleşebilir ve sonunda başka bir eksik dişle sonuçlanan bir dişin çekilmesini gerektirebilir. Sonrasında kısır döngü yeniden başlar.

2. Ciddi yanlış hizalama

Özenle inşa edilmiş bir iskambil evinden bir kart çıkardığınızda ne olduğunu hiç gördünüz mü? Bütün yapı çöker. Dişlerinizde de durum aynıdır. Bir dişinizi kaybettiğinizde, geri kalanı yavaş yavaş kaymaya başlayacak ve yaratılan boşluğu kapatmaya çalışacaktır. Bu, sorunu çözmek için diş teli takmanızı gerektirebilecek ciddi yanlış hizalanmalara neden olabilir.

3. Konuşmada bozukluk

Dişleriniz ses artikülasyonunda temel bir rol oynar. Bu, bir veya daha fazla diş eksik olduğunda, sözcüklerin sürekli olarak yanlış telaffuz edilmesine yol açabileceği anlamına gelebilir. Aileniz, arkadaşlarınız ve hatta iş arkadaşlarınızla günlük iletişiminizi ciddi şekilde engelleyebilir. Bunu nasıl aşarsınız? Çözüm basit. Porselen köprüler veya implant destekli porselenlerle telaffuzunuz anında düzelecektir.

4. Estetik olmayan bir görünüm

Eksik dişler diş hekimliğinde en çok dikkat çeken problemlerden biridir. Ne zaman gülümseseniz, herkes eksik dişinizi fark edilebilir. Çekici bir görünümü korumak için vakit kaybetmeden diş hekiminizden randevu almalı ve tedaviye başlamalısınız.

5. Ani kemik kaybı

Bu durum özellikle yaşla birlikte dişlerini kaybeden kişileri etkileyen ciddi bir sorundur. Bir veya daha fazla dişiniz eksik olduğunda kalan kemik yapısı yavaş yavaş şeklini ve yoğunluğunu kaybeder. Bu, yanaklarınız ve yanak kaslarınızı içeri çekmeye zorlayan bir boşluk yaratabilir ve böylece olan içe çökük yanaklara sebep olabilir.

Bu nedenle, herhangi bir şekilde diş kaybı oluştuğunda en geç 6 ay içinde eksik dişinizi yenisi ile tamamlamalısınız.