+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

Hastalar ve doktorlar, bir dişin bütünlüğüne zarar verebilecek birçok yiyecek ve içecek olduğunu kabul ederler. Kahve veya asitli içeceklerin dişlerinize kalıcı olarak zarar verip vermeyeceğini kendinize sorabilirsiniz. Ancak bu, çoğu insanın cevabını bildiği yaygın bir sorudur. Bu sorunun tek yanıtı evettir.

Dişlerinizin bütünlüğüne faydalı olabilecek bazı yiyecek ve alışkanlıklar da var mı?

Genel diş hijyeni alışkanlıkları dişleriniz için iyidir, ancak bugün sahip olduğunuzdan daha iyi ve daha beyaz bir gülümseme elde etmenize yardımcı olabilecek birçok yiyecek de vardır. Aslında, tükürük üretiminizi yoğunlaştıran farklı yiyecek türleri, dişlerinizi doğal olarak temizlemek için idealdir. Ağzınızdaki ekstra tükürük, yemek artıklarının dişten uzaklaşmasına ve asitli yiyecekleri ağzınızdayken nötralize etmenize olanak tanır. Diş minesi vücuttaki en sert maddelerden biridir ancak asidik gıdalarla karşılaştığında zayıftır, bu yüzden tükürüğünüz önemlidir. Buna yardımcı olabilecek yiyecekler arasında peynir, süt ve şekersiz sakız ve içecekler bulunur.

Şimdi, eğer bir balık yemeği seviyorsanız, bunun yanı sıra keten tohumu yemenin diş eti hastalığını önlemeye yardımcı olabileceğini şaşırtıcı bulabilirsiniz. Diş eti hastalığı, gülümsemenizin görünümünü ve dişlerinizin sağlığını etkileyebilecek diş eti iltihabıdır. Balık ve keten tohumu, diş eti hastalığına yol açabilen diş eti iltihabını önlemeye yardımcı olan omega-3 yağ asitleri açısından zengindir.

Elbette ağız sağlığınıza zarar verecek bazı yiyecek ve içeceklerden de kaçınmanız gerekir. Bunlar arasında şekerli ve asitli içecekler, atıştırmalıklar bulunur. Bu yiyeceklerin tümü, çürüklere yol açan ve mineyi aşındıran asit konsantrasyonunu artıran bakteri üremesine neden olur. Ayrıca, bazı nişastalı yiyeceklerin ağzınızdaki asit seviyesini artırabileceğini unutmayın. Patates, makarna ve pirinç bunlardan bazılarıdır. Daha önce de belirttiğim gibi kahve, çay ,kola dişleriniz lekeleyebilir ve diş minenizi aşındırabilir.