+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

Dişlerin orijinal rengi bembeyaz değildir. Dişlerin rengi aslında ışığın yüzeydeki yansıması ve saçılması sonucu görülen tondur.

Diş minesi  dişin dış tabakasıdır ve dentin bu tabakanın altındaki renkli kısımdır.  Diş minesinin kalınlığı ve ışık geçirgenliği herkeste aynı değildir. Daha ince mine, dentini daha fazla yansıtır ve dişlerinizin sarı görünmesine neden olabilir. Düzenli olarak dişler fırçalanmadığında, yiyecek ve içeceklerin de etkisiyle diş minesinin üzerinde ince bir tabaka oluşur. Bu tabaka da dişlerin daha da sarı renk görünmesine neden olur. Eğer dişinizin mine tabakası kalın ve şeffafsa, dişleriniz daha beyaz görünür. Bu şeffaflık herkeste aynı değildir. Diş beyazlatma işleminde de diş minesinin daha şeffaf hale gelmesi ve altındaki dentin tabakasının sarı tonunun biraz daha açılması hedeflenir. İşte bu nedenle, diş beyazlatma herkeste farklı etki gösterir. Sarı-beyaz tonundaki dişler, diş beyazlatma işleminde daha iyi sonuç verirken, gri-beyaz tonlu dişler de etki daha az görülebilir. Ayrıca, dişlerin büyüklüğü de diş tonunu etkiler.

Dişlerin sararmasının veya koyu görünmesinin nedenlerinden bazıları:

-Kahve, çay, kola ve hatta şarap gibi içecekler uzun süre tüketildiğinde leke bırakabilir.

-Genetik faktörler de dişlerinizin parlaklığını etkileyebilir.

-Plak birikimi dişlerinizde, özellikle fırçanın ulaşılması zor olduğu iç yüzeylerde diş taşı oluşumuna neden olabilir. Onlar da dişlerinizin rengini etkileyebilir.

-Diş sıkmaya bağlı ve yıllar içinde diş yüzeyinde oluşan mikro çatlaklar, zaman içinde renklenerek dişin genel görüntüsünün koyulaşmasına sebep olabilir.

-Klorheksidin içeren ağız gargaralarının bir haftadan uzun kullanımı dişlerde renklenmeye sebep olabilir.

-Sigara içmek dişlerinizi koyulaştırır.

-Dişleriniz yaş ilerledikçe parlaklığını yitirebilir.

Dişleri Beyazlatmak Ne Zaman İyi Bir Fikir DEĞİLDİR?

-Dişlerinizin rengini etkileyen başka diş problemleriniz olduğunda, diş beyazlatma çözümünüz olmayabilir. Örneğin dişlerinizde çürükler varsa öncelikle bunların tedavi edilmeleri gerekir. 

-Diş eti çekilmesi, dişlerinizin köklerini açığa çıkararak sarı diş görünümüne neden olabilir. Kendi başınıza uygulayacağınız diş beyazlatma işlemi bu tip durumlarda diş köklerinize zarar verebilir.

-Diş eti hastalığı varsa, tam anlamıyla iyileşme sağlamadan diş beyazlatmak hastalığın ilerlemesine neden olur.

-Porselen kaplama tedavisi ile yeni dişleriniz ve estetik bir gülümsemeye sahip olduğunuzda beyazlatma tedavilerine ihtiyacınız kalmamış demektir. Bu tedavilerin amaçlarından biri de diş rengini korumak ve dış etkenlerden etkilenmemesini sağlamaktır. Eğer porselen dişlerinizin üstünde lekeler varsa, yapılması gereken diş beyazlatma değil diş temizliğidir.