+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

Çocuğunuzu doktora götürmek başlı başına stresli bir iştir. Muayene odası, metalik aletler ve beyaz önlük çocuğunuz için bazen endişe verici olabilir.

Anne babalar olarak, ne kadar teselli etmeye çalışsanız da çocuğunuz endişeli ve agresif olabilir. Fakat düzenli diş hekimi ziyaretleri daha erken yaşlardan itibaren önemlidir. Çünkü tespit ve tedavi edilmemiş diş sorunları devam ederse, çocuğunuzun diş sağlığı için tehlikeli olacaktır.

Günümüzde pedodontik tedavilere hitap eden ve en son teknolojilere sahip çeşitli diş tedavileri bulunmaktadır.

Peki, çocuğunuzun diş hekimi ziyaretinin sorunsuz geçmesi için dikkate alınması gereken faktörler nelerdir?

-Erken yaşta diş hekimi ziyaretlerine başlamak

Mümkün olduğunca ziyaretlere erken başlayın, böylece çocuğunuz gerçekte diş hekiminin görevinin ne olduğunu ve ne için tedavi gördüğünü öğrensin. Bu ziyaretler 3 yaşından itibaren başlayabilir. Çocuğunuzun ağzında hiçbir sorun olmasa bile tanışma amaçlı ziyaretler, bir sonraki ziyaret veya tedavi amaçlı randevular için hazırlayıcı olacaktır. 

-Rutin bir süreç gibi davranın

Diş hekimi ziyaretini büyük bir görev gibi abartarak yapmayın. Yaklaşan ziyaret hakkında olumlu bir tutum sergileyin ve onu cesaretlendirmek için gerekirse, kendi diş hekimi randevularınıza çocuğunuz ve eşinizle beraber gidin. Ancak çocuğunuzun sadece koltuğa oturduğunuz ana kadar sizi görmesine izin verin

-Diş hekimine muayene ve tedavi esansında müdahale etmeyin.

Muayene odasına girdikten sonra aşırı endişeli veya sabırsız olmayın. Bırakın hekim kendi yöntemlerini kullanarak çocuğunuzla iletişim kursun ve bu iletişimi geliştirsin. Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzla birlikte kalmanız güven vericidir. Manevi destek için muayene odasında olmayı isteyebilirsiniz ama doktorun alanına müdahale etmeyin. Ancak doktor sizden yardım isterse, sizden talep edildiği kadar yardımcı olun

-Ağız ve diş sağlığının önemi

Çocuğunuza iyi bir diş hijyeninin önemini, dişlerinize ve ağzınızın geneline bakmanın ne kadar faydalı olduğunu anlatın. Bunu anladığında daha az endişeli olacaktır.

-Rüşvetten kaçının

Çocuğunuza diş hekimine gittiğinde muhtemel tedavilerden bahsetmeyin. Bu sadece endişesini arttıracaktır. Tedavi karşılığında, hediyeler vaat etmek, yanlış bir mesaj olabilir. Bunun yerine çocuğunuzu diş hekiminde gösterdiği iyi davranış ve cesareti için övgülerde bulunun.

-Sonuncu ama bir o kadar önemli

Diş hekiminde bir miktar korku ve ağlama olabileceğinin ön görüsünde bulunun ve sakinliğinizi kaybetmeyin ve sabırlı olun. Çocuğunuza doktorun önünde bağırmayın ve kızmayın. Muayene ve tedavi süresince sakin, olumlu bir tavırlar sergileyin. Gerekirse ilk randevuda hiçbir işlem yapılmadan çocuğun koltuktan başka bir randevuda buluşmak üzere kalkabileceğini ve bunun çok normal olduğunu bilin. Hiç bir işlem yapılmayan randevular ikiyi geçmez. Eğer çocuk ile iletişim çeşitli nedenlerden sağlanamıyorsa, hekiminiz size genel anestezi altında tedavi gibi seçeneklerden bahsedebilir.