+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

Bazen yemek yerken, bazen esnerken bazen de konuşurken çene eklemimizden ‘’klik’’ sesi geldiğini duyabiliriz. Bu sese ağrı da eşlik edebilir. Bu ses ve ağrının kaynağı temporomandibular eklemdir.

TME adı verilen temporomandibular eklemler, ağzınızı açıp kapamanızı sağlayan eklemler ve çene kaslarıdır. Başın her iki yanında bulunan bu eklemler, kaslar, bağlar ve kemiklerle birlikte çiğnemenize ve konuşmanıza yardımcı olmak için birlikte çalışır. Bu sistemin düzgün çalışmasını engelleyen herhangi bir sorun, ağrılı bir TME bozukluğuna neden olabilir. Siz veya sevdiğiniz biri çene, boyun veya kulak çevresinde ağrı hissediyorsa, ağrının kaynağını bulmak ve tedavi seçeneklerinizi keşfetmek için diş hekiminizle bir randevu planlamanız önemlidir.

TME Rahatsızlıklarının Belirtileri:

-Kulak içinde veya çevresinde ağrı

-Çeneyi açarken bir klik veya patlama sesi duymak

-Baş ağrıları ve boyun ağrıları

-Herhangi bir diş problemi yokken dişlerin hassas olması

-Çene veya çene kaslarında ağrı veya hassasiyet

-Çiğneme, ısırma veya esneme sırasında çene ağrısı ve klik sesi

-Ağzı açma ve kapamada zorluk veya çiğnemede zorluk

-Çeneyi açarken sağ veya sola doğru kayması

Çenenizde kalıcı ağrı veya hassasiyet varsa çenenizi tamamen açamıyor veya kapatamıyorsanız tıbbi yardım almanız önemlidir. Çenenizin doğru açılıp kapandığını ve eklemlerinizde bir problem olup olmadığını şu şekilde kendinizde kontrol edebilirsiniz. Ayna karşısına geçip, dişlerinizi sıkmadan serbest bırakıp ve ağzınızı çok yavaş bir şekilde açmaya başlayın. Çeneniz açılmaya başladığı andan itibaren tam açıldığı noktaya kadar düz bir çizgi çizerek açılıyorsa problem yok demektir. Ancak önce ve sağa veya sola kayıp sonra yerini buluyorsa eklemlerinizde probleme başlamış olabilir. Hastalığınızın olası nedenlerini ve tedavilerini tartışmak için diş hekiminize danışmalısınız.

TME Rahatsızlıklarının Yaygın Nedenleri

Her bir temporomandibular eklem, bilye ve yuva eklemi arasında bir diske sahip olduğundan, disk normalde çene açılıp kapandığında meydana gelen sürtünme için bir yastık görevi görür. Disk hasar görürse veya düzgün çalışmazsa, sürtünme hareketi çene, boyun, yüz ve kulak çevresinde aşırı ağrıya neden olabilir. 

TME bozukluklarının olası nedenleri şunlardır:

*Çeneye alınan travma,

*Daha önce çenenizin çıkmış olması,

*Aşırı stres ve buna bağlı diş sıkma ya da gıcırdatma,

*Çok eski köprü ve protezler,

*Kırık, çürük  veya eksik dişler,

*Artrit

Evde basit kişisel bakım tedavileri için yumuşak yiyecekler yemeye, ağrılı bölgelere buz paketleri uygulamaya ve ağrıyı hafifletmek için çene kaslarına hafif masaj yapmayı önerebilirim. Esneme ve bağırma gibi hızlı, keskin çene hareketlerinden kaçınmak çok önemlidir. Ek olarak, ağrı kesiciler enflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Birkaç günlük evde tedaviden sonra ağrı düzelmezse veya kötüleşirse, ağrıyı ihmal etmemeli ve diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Tedavi seçenekleri arasında kas gevşeticiler gibi reçeteli ilaçlar, diş koruyucu gece plakları gibi oral cihazlar veya cerrahi prosedürler yer alabilir. Eğer TME bozukluğu teşhisi konulduysa hekiminiz en uygun tedavi sürecini planlayacaktır.

Yüz ağrısı çeken hastalar için en proaktif çözüm, hemen bir diş hekiminden randevu almaktır.