+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

Ağız sağlığı, kadın sağlığında çok önemli bir rol oynar. Ergenlik, hamilelik ve menopoz sırasında meydana gelen çok sayıda hormonal değişiklik nedeniyle kadınlar, ağız sağlığının bozulmasına yol açabilecek bu değişikliklere karşı daha savunmasızdır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde ağız sağlığının kadınlar için önemine ışık tutmak, ağız sağlığı ile genel sağlığınızın ne kadar bağlantılı olduğuna dikkat çekmek isterim.

Ergenlik

Ergenlik döneminde kadın vücudunda bol miktarda östrojen ve progesteron üretilir. Bu hormonların artması diş etlerinde kanamaya, kızarıklığa veya şişmeye neden olabilir. Ayrıca çürüklere, ağız kokusuna ve hatta bazı durumlarda periodontitise neden olabilir. Düzenli diş hekimi ziyaretleri ve iyi ağız sağlığı bakımı, ergen kadınların sağlıklı diş etlerini ve dişlerini korumalarına yardımcı olabilir.

Gebelik

Birçok insan ağız sağlığının hamilelikle hiçbir ilgisi olmadığı yanılgısına sahiptir, ancak bu dönemde ağız sağlığının korunması son derece önemlidir. Bunu yapmazsanız, diş eti iltihabı, kızarıklık, hassasiyet ve kanama yaşayabilirsiniz. Bu, kadınların düşük, erken doğum, düşük kilolu bebek sahibi olma riskini artırır. Bu nedenle kadınların hamilelik döneminde diş bakımına dikkat etmeleri çok önemlidir. Mümkünse planlanan hamilelik öncesi kapsamlı bir diş muayenesine gidilmesi ve mevcut diş rahatsızlıklarının tedavilerinin yaptırılması önerilir. Ancak hamilelik döneminde eğer diş ile ilgili bir sıkıntı yaşarsanız hemen diş hekimine göre gerekli kontrolleri yaptırmalısınız. Gebelikte en ideal dönem ikinci trimester’dir.

Menopoz

Menopoz, kadın üreme döngüsünün son aşamasıdır, bu nedenle kadınların bu dönemde sağlıklarına daha dikkat etmeleri gerekir. Bu doğal süreçten geçen birçok kadın, tükürük üretimindeki düşüşün bir sonucu olarak genellikle ağız kuruluğundan şikayet eder. Tükürük, periodontal hastalıklar ve diş çürüğü ile mücadelede çok önemli bir rol oynadığı için iyi bir ağız sağlığı için gereklidir. Bunun nedeni, ağızdaki asitleri nötralize etme ve yiyecekleri dişlerden temizleme özelliğine sahip olmasıdır. Menopoz sırasında hormonal değişiklikler nedeniyle kadın için osteoporoza yakalanma riski artar. Tüm vücutta olduğu gibi çenede kemik kaybına maruz kalabilirler. Kadınlar bol miktarda kalsiyum ve D vitamini içeren yiyecekleri yiyerek bu sorunun önüne geçebilirler.

Kadınlar için hormonal değişiklikler hayatlarının ayrılmaz bir parçası olabilir. Ancak bu, hayatınızın hangi aşamasında veya hangi yaşta olursanız olun gülümsemenizden ödün vermeniz gerektiği anlamına gelmez.