+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

+ 90 543 872 60 74

info@swissmeddental.com

Küçükbakkalköy Mahallesi, Fırın Cd. No:29, 34750

Ataşehir/İstanbul

Pazartesi- Cuma 09:00 - 18:00

Cumartesi 09:00 - 16:30

Diş hekimleri olarak ağız ve diş sağlığınız için rutin kontrollerinizi ihmal etmemenizin önemini vurgularız. Çünkü sağlıklı dişler ve diş etlerine sahip olmak genel sağlığımız için de önemlidir.

6 ayda bir ağız ve genel sağlığınız için düzenli olarak diş hekiminizi ziyaretlerinizde diş temizliği yaptırmak çeşitli diş sağlığı problemlerini önlemede yardımcı olur. Diş temizliği, rutin diş muayenenizin önemli bir parçasıdır. Temizleme işlemi özel aletler kullanılarak dişlerden plak ve tartar çıkarılmasını kapsar. Plak, diş eti hattınızın çevresinde gördüğünüz sarımsı bir oluşumdur. Diş fırçalama ve diş ipi ile temizlenebilen yumuşak, yapışkan bir yapıdır. Fakat plak sertleşerek tartar haline gelirse diş taşı temizliği yapılmalıdır.

Şayet diş eti hastalığınız ya da diş problemleriyle bilinen bağlantıları sebebi ile kalp, şeker hastalıklarınız varsa daha sık diş hekimi ziyaretine gitmeli ve hekiminizin değerlendirmesi ile diş taşı temizliğinizi yaptırmalısınız.

Düzenli diş temizliğinin 5 faydası:

· Çürükleri önler.

· Diş kaybını azaltır.

· Gülümsemenizi aydınlatır.

· Nefesiniz tazelenir, ağız kokusunu giderir.

· Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Diş temizliği ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Halk arasında ‘‘Bir kere diş temizlettin mi artık hep temizletmek gerekir’’ veya ‘‘Dişlerini temizlettiğin zaman daha hızlı kirlenir’’ şeklinde söylenen iki yanlış inanış vardır. Peki, bunun doğru nedir? İşte cevabı:

Dişler üzerinde oluşan diş taşı (tartar) bakterilerin yoğun miktarda kolayca yerleşebileceği yüzey alanları oluşturur. Aynı zamanda gitgide büyüyen yapısı nedeniyle diş etini rahatsız eder ve bulunduğu yerden uzaklaştırır bu da diş eti çekilmesi olarak karşımıza çıkar. İşte diş temizliği sırasında özel ultrasonik cihazlarla dişe ve diş etine hiç dokunmadan bu taş kırılarak uzaklaştırılır. Bu sayede hem diş etinin eski yerine gelme ihtimali artar hem de diş yüzeyine dokunulmadığı için hiçbir çizik veya aşındırma olmadan diş olduğu gibi ortaya çıkar. Dolayısıyla diş taşı temizliği ile dişler eski sağlıklarına kavuşabilirler. Temizlik yapıldıktan sonra dişin daha hızlı kirlenmesi ile ilgili yanlış inanç temizlenerek temizlenerek pırıl pırıl ortaya çıkan dişe daha dikkatli bakıyor olmamamızdan kaynaklanır. Çünkü temizlik sonrası ortaya çıkan bembeyaz dişleriniz artık sizin için kıymetlidir. Ama en ufak bir sararmada dişleriniz çok hızlı kirlendi diye düşünebilirsiniz. Bu nedenle 6 ayda bir diş hekimi ziyaretine giderek dişlerinizdeki bu ufak sararmaların diş taşına dönüşmeden temizlenmesi genel ağız sağlığına ve gülümsemenize çok büyük katkı sağlayacaktır.

Ağız ortamında zaman içinde diş taşlarının oluşması ve yaş ilerledikçe bu oluşumların daha hızlı artması doğaldır. Dişlerinizi bir kere temizlettiğinizde artık hep temizletmek gerekiyor inancı ise, kısmen doğrudur. Çünkü zaten dişleriniz de diş taşı oluşmuşsa bunları hep temizletmeniz gerekir. Sizler de diş hekiminize başvurarak mevcut diş taşlarınızı temizletebilir veya ağızınızda hiç diş taşı yoksa potansiyel sorunları öğrenerek erken tedbir alabilirsiniz. Yeni yıla bembeyaz ve sağlıklı girmek gibi bir hedef koymaya ne dersiniz?